AKTUALITY

Změna termínu veřejné debaty v Plzni o podnikatelském parku

20. 09. 2023 – Veřejná debata o Strategickém podnikatelském parku Líně a panelová debata o elektromobilitě původně plánovaná na konec září do plzeňské Techmánie se odkládají na listopad. O přesném náhradním termínu zde budeme co nejdříve informovat.

Děkujeme za pochopení.

Stát jedná s Chotěšovem o vzniku stanoviště záchranné služby pro Plzeňský kraj. Pozemky poskytne město Plzeň

18. 09. 2023 – Stanoviště letecké záchranné služby pro Plzeňský kraj, které by v případě realizace projektu Strategického podnikatelského parku Líně nahradilo současné umístění na letišti Plzeň-Líně, by mohlo vzniknout nedaleko obce Chotěšov. Podle vyhledávací studie, která posuzovala několik lokalit v kraji, je nejvhodnějším místem lokalita Chotěšov-Krůtí Hora. Pozemky v katastrálním území obce Chotěšov vlastní město Plzeň, které už je přislíbilo poskytnout. Předběžné posouzení ukázalo, že v souvislosti s provozem nedojde k překročení hlukových limitů v rezidenčních částech obce ani v okolí.

(Pokračování textu…)
Firma PlaneStation Pilsen má podle soudu vyklidit letiště Plzeň-Líně. Dlouhodobě neplatí nájemné

06.09.2023 – Bývalý nájemce areálu letiště Plzeň-Líně, společnost PlaneStation Pilsen má vyklidit všechny pozemky a stavby, které v něm neoprávněně využívá. Dnes o tom rozhodl Okresní soud Plzeň-sever. Žalobu podala Česká republika už v roce 2013 poté, co všechny nájemní smlouvy se společností PlaneStation kvůli dlouhodobému neplacení nájemného platně ukončila.

(Pokračování textu…)
Zastupitelstvo Plzeňského kraje schválilo návrh dohody o zmenšení podnikatelského parku v Líních a výstavbě související infrastruktury. Kraj ji spolu s obcemi podepíše v září

05. 09. 2023 – Návrh dohody státu s obcemi a krajem na udržitelnějším řešení rozvoje regionu tak, aby byl připraven na případný vznik Strategického podnikatelského parku Líně, ale mohl se smysluplně rozvíjet i bez něj, včera schválilo krajské zastupitelstvo. Stalo se tak poté, co se k návrhu v uplynulých měsících kladně vyjádřila vláda i zastupitelstva měst a obcí v okolí zamýšleného parku – Dobřan, Líní, Zbůchu a Vstiše. Součástí dohody je závazek státu zachovat v Plzeňském kraji nepřetržitý provoz letecké záchranné služby.

(Pokračování textu…)
Stát připravuje rozvoj vzdělávání v okolí parku Líně. Prvních 700 milionů půjde na rozšíření základních škol

23. 08. 2023 – Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství pokračují v jednáních o další podpoře vzdělávání na Plzeňsku v souvislosti s přípravou Strategického podnikatelského parku Líně, jehož jádrem má být gigafactory na výrobu bateriových článků do elektromobilů. Už v červenci přitom vláda ve svém usnesení přislíbila investovat 700 milionů korun na posílení kapacit místních škol o 600 žáků.

(Pokračování textu…)
Naděje na vyčištění kontaminace na letišti Líně. Sanační plán je hotový

07.08.2023 – V návaznosti na připravovanou výstavbu strategického podnikatelského parku Líně dokončil státní podnik DIAMO plán na odstranění kontaminace v areálu letiště Plzeň-Líně. Zamoření areálu jako pozůstatek činnosti armády, která na místě působila více než 40 let od roku 1952, potvrdily již dříve výsledky geologického průzkumu. Znečištěný areál, který patří mezi zhruba stovku lokalit v Česku s nejvyšší prioritou sanace, by mohl být zcela sanovaný už za rok.

(Pokračování textu…)
Zpracování dopadové studie k podnikatelskému parku Líně začalo. Vznikne nejpozději do konce roku

12.07.2023 – Smlouvu o realizaci dopadové studie Strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně v regionu Plzeňského kraje podepsala v těchto dnech státní agentura CzechInvest s vysoutěženým konsorciem firem AQE advisors, 4ct a FARA ON union. Studie vznikne nejpozději do konce roku, předběžné výsledky by měly být k dispozici už v průběhu podzimu.

(Pokračování textu…)
Vláda podpořila zmenšení podnikatelského parku Plzeň-Líně i investice do infrastruktury a posílení kapacit škol

12.07.2023 – Vláda schválila usnesení, kterým podpořila přípravu výstavby Strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně. Zároveň zadala příslušným ministerstvům a agentuře CzechInvest další úkoly směřující k pokračujícímu jednání s obcemi a Plzeňským krajem. Schválila také finanční prostředky na rozšíření kapacity škol v pěti okolních obcích. Stát se zaměří i na posílení občanské vybavenosti.

(Pokračování textu…)
Zastupitelstva čtyř obcí schválila dohodu o zmenšení podnikatelského parku Líně a rozvoji dopravní infrastruktury

22.06.2023 – Návrh dohody, která umožní zmenšení rozlohy plánovaného Strategického podnikatelského parku Líně a rozvoj dopravní infrastruktury, která odlehčí okolním obcím a napojí park na dálnici a železnici, schválila v těchto dnech zastupitelstva Dobřan, Líní, Zbůchu a Vstiše.

(Pokračování textu…)
Geologický průzkum potvrdil zbytkovou kontaminaci u letiště Líně. Sanace přispěje k ozdravení a umožní stavbu podnikatelského parku

15.06.2023 – Kontaminaci v okolí bunkrů 1, 2 a 5 v areálu letiště Plzeň-Líně potvrdily výsledky předběžného geologického průzkumu, který probíhal v první polovině letošního roku. Pro odstranění tohoto znečištění způsobeného provozem bývalého vojenského letiště aktuálně státní podnik DIAMO připravuje sanační plán.

(Pokračování textu…)
Stát jedná s obcemi v okolí plánovaného parku Líně o kapacitách škol. Studie doporučuje jejich rozšíření

08.06.2023 – Mezi obcemi v okolí plánovaného podnikatelského parku Líně a státem probíhají jednání o potřebách místních vzdělávacích zařízení. Právě na kapacitu vybraných škol v Plzeňském kraji se zaměřila první část nejnovější studie společnosti PAQ Research Daniela Prokopa, jež má pomoci s jasnějším zacílením konkrétních opatření a investic.

(Pokračování textu…)
Stát a investor představili zmenšenou podobu podnikatelského parku s gigafactory

26.05.2023 – Série čtyř veřejných slyšení věnovaných záměru podnikatelského parku Líně byla pro občany Dobřan, Líní, Zbůchu a Nové Vsi první veřejnou příležitostí vyslechnout si aktuální informace o přípravách projektu a položit otázky zástupcům Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechInvest, které zónu připravují.

(Pokračování textu…)
Reakce na článek spolku STOP Gigafactory

05.05.2023 – V souvislosti se záměrem vybudování strategického podnikatelského parku v lokalitě letiště Plzeň-Líne se ve veřejném prostoru objevují nepřesné nebo nepravdivé informace. Jedním z takových případů je i inzertní článek z 28. dubna 2023, který vyšel v Mladé frontě DNES. Agentura CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu proto připravily článek, kde informace uvádí na správnou míru.

Celý článek
Ministr Síkela jednal se zástupci obcí z okolí podnikatelského parku v Líních. Nabídl jim partnerský podnik

11.05.2023 – Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se setkal s vedením obcí, v jejichž okolí plánuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vystavět strategický podnikatelský park. Na jednání je ujistil o tom, že v souladu s jejich podněty dojde ke zmenšení podnikatelského parku, snížení maximálního počtu zaměstnanců a dalším zárukám ve prospěch obcí.

(Pokračování textu…)
Průzkumné vrty v Líních skončily. Výsledky budou známy v průběhu května

Vrty probíhaly v prostorách letiště Líně jako součást přípravy projektu Strategického podnikatelského parku. Jejich cílem bylo odebrat vzorky podzemní vody a hornin k další analýze. Celkem se provedlo 72 vrtů a 8 penetračních testů. Ty budou dále analyzovány v akreditované laboratoři a výsledky budou k dispozici v průběhu měsíce května.

(Pokračování textu…)
MPO a CzechInvest spouští sérii informačních aktivit k podnikatelskému parku v Plzeňském kraji

13.04.2023 – Záměr vybudovat strategický podnikatelský park v místě záložního letiště Plzeň-Líně, který vloni v létě na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) schválila vláda, budí dlouhodobě zájem veřejnosti. MPO proto spolu se státní agenturou CzechInvest připravilo sérii informačních aktivit, jejichž cílem je zprostředkovat lidem v dotčených i sousedních obcích a Plzeňském kraji co nejvíce informací o parametrech projektu a jeho přínosech pro region i českou ekonomiku, včetně opatření, která zmírní dopady na místní obyvatele.

(Pokračování textu…)