Aktualita

Volkswagen nebude v Evropě realizovat gigafactory. O budoucnosti lokality Líně rozhodne vláda

02.11.2023 – Vláda se na svém jednání ve středu 1. listopadu zabývala se dalším osudem projektu výstavby gigafactory v lokalitě Plzeň-Líně. Ministři se seznámili s výsledkem jednání, které v pondělí 30. října vedli premiér Petr Fiala a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s CEO koncernu Volkswagen Oliverem Blumem ohledně projektu výstavby koncernové gigafactory na baterie do elektromobilů v plánované strategické průmyslové zóně Plzeň-Líně. Jednání mělo dát vládě jasnou odpověď, jaký bude další osud plánované výstavby gigafactory v areálu současného letiště v Plzni-Líních.

„Projekt gigafactory patří mezi strategické priority vlády a mít v česku celý řetězec od těžby lithia přes gigafactory, tedy výrobu baterií, až po finální produkty, je v našem zájmu. Zmínil jsem to i ve své představě restartu Česka a na tomto projektu budeme dál pracovat,“ konstatoval premiér Petr Fiala. „Šéf firmy Volkswagen ocenil dosavadní spolupráci s českou vládou na projektu výstavby továrny na výrobu baterií pro elektrické vozy v Líních u Plzně. Tato lokalita se i díky tomu, co jsme jako vláda pro to ve spolupráci s Volkswagenem udělali, dostala do pozice v podstatě jediné zvažované lokality pro výrobu baterií v Evropě. Nicméně jak nás Oliver Blume informoval, tak z řady důvodů na straně koncernu Volkswagen, mimo jiné i kvůli pomalejšímu rozvoji prodeje elektroaut, nemohou v tuto chvíli učinit žádné rozhodnutí o další gigafactory v Evropě,“ shrnul výsledek schůzky předseda vlády.

„My nemůžeme dál čekat na rozhodnutí firmy Volkswagen, to znamená, že se soustředíme na jiné projekty výroby baterií v České republice. Pozemek v Plzni-Líních nemůžeme dále držet pro tento projekt,“ uvedl premiér Fiala. Výsledek jednání o výstavbě koncernové gigafactory v Česku nicméně podle ujištění představitelů Volkswagenu nijak negativně neovlivní budoucnost a další rozvoj automobilky Škoda Auto, která je klíčovou součástí české ekonomiky.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest odvedly spoustu práce na zajištění vhodné lokality a na přípravě zajímavé nabídky pro Volkswagen s cílem, aby koncern měl dostatek informací a jasná očekávání, a mohl tak posoudit konkurenceschopnou českou nabídku. Vyjednali jsme dohody s okolními obcemi, kterým je potřeba poděkovat za racionální a konstruktivní přístup. Na základě jejich požadavků probíhá změna zásad územního rozvoje Plzeňského kraje. Posouvají se i soudy s neplatícím nájemcem letiště. Našli jsme koncept řešení přesunu náhradního stanoviště letecké záchranné služby i letiště v blízkosti stávající lokality. Za tak krátký čas se nám podařilo odvést více práce, než jsme si ještě loni vůbec dokázali představit,“ vyzdvihl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.

O budoucnosti lokality bude v nejbližší době rozhodovat vláda

Příprava projektu v Líních ukázala, že Česká republika umí vytvořit velmi dobré podmínky pro investora. „To jasně vyplynulo z jednání s panem Blumem, který to zdůraznil. Ačkoliv Volkswagen v tuto chvíli nemůže potvrdit svůj zájem o další evropskou gigafactory, naše jednání ukázalo, že Česká republika je tedy velmi atraktivním místem pro tento typ investic. Aktuálně jednáme až s pěti různými investory o možných projektech v oblasti výroby bateriových článků, jednotlivá jednání mají samozřejmě různou naději na uskutečnění. Na co se musíme nyní soustředit je příprava vhodných lokality pro tento typ investic, jelikož jak ukázal postup při hledání lokality pro VW, je to náročný proces,“ doplnil ministr průmyslu a obchodu.

Tři z pěti investorů, se kterými probíhá jednání, mají zájem o zónu, která je menší než ta v Líních a jedná se tedy o jiných lokalitách. Čtvrtý investor má zájem o podobně velkou zónu, ale už má vytipovanou jinou lokalitu, kde je o investici velký zájem na straně dotčeného regionu. Pátý investor má také zájem o podobně velkou zónu, jako je ta v Líních, jednání jsou ale na počátku a je nyní otázkou, zda mu lokalitu v Líních nabízet.

O budoucnosti lokality Líně tak bude v nejbližší době rozhodovat vláda. Ve hře je v tuto chvíli jak možnost přípravy zóny pro jiného investora, tak vrácení pozemku armádě.