Aktualita

Proč se strategický podnikatelský park připravuje právě v Líních?

17. 10. 2023 – Odpovídáme na často se opakující otázky. Proč potřebuje Česká republika gigafactory na výrobu bateriových článků, jak probíhal výběr vhodného místa pro potenciálního investora a proč volba nakonec padla na lokalitu Líně? V podrobném materiálu nabízíme odpovědi včetně přehledu lokalit, které byly v užším výběru a co rozhodlo.

Automobilový průmysl hraje v české ekonomice zásadní roli, vytváří 10 % HDP a 25 % exportu a s nástupem elektromobility prochází velkými změnami. Pokud chce Česko, aby tento sektor hrál významnou roli i v budoucnu, musí se změnám přizpůsobit. Díky gigafactory na výrobu bateriových článků pro elektromobily by ČR získala v rámci regionu střední a východní Evropy zásadní konkurenční výhodu.

Pokud by naopak ČR na rozvoj produkce elektromobilů nereagovala, stala by se její ekonomika nekonkurenceschopnou. Bez transformace automobilového průmyslu by bylo v budoucnu ohroženo až 37 tisíc pracovních míst a jen rozpočet ČR by přišel až o 128 miliard korun příjmů ročně.

Přečtěte si níže, jaké jsou požadavky na výběr lokality a proč byly vybrány právě Líně: