Aktualita

Firma PlaneStation Pilsen má podle soudu vyklidit letiště Plzeň-Líně. Dlouhodobě neplatí nájemné

06.09.2023 – Bývalý nájemce areálu letiště Plzeň-Líně, společnost PlaneStation Pilsen má vyklidit všechny pozemky a stavby, které v něm neoprávněně využívá. Dnes o tom rozhodl Okresní soud Plzeň-sever. Žalobu podala Česká republika už v roce 2013 poté, co všechny nájemní smlouvy se společností PlaneStation kvůli dlouhodobému neplacení nájemného platně ukončila.

Společnost PlaneStation přesto odmítla areál letiště opustit a dosud ho užívá bez jakéhokoli oprávnění. Kromě vlastního vyklizení areálu se proto stát v dalších samostatných řízeních domáhá také doplacení dlužného nájemného do doby skončení nájmu a současně vrácení bezdůvodného obohacení. Dohromady jde o částku přesahující 250 milionů korun.

Tyto soudní spory, které trvají již 10 let, nijak nesouvisí s projektem nově plánovaného Strategického podnikatelského parku Líně. Stát se přesto zavázal, že bude nastalou situaci, která je nepříjemná pro místní letce i podnikatele, řešit.

Agentura CzechInvest byla proto vládou pověřena hledáním nové lokality pro vybudování náhradního letiště pro civilní letectví, které by nabídlo modernější vybavení, než jaké se nachází dnes na letišti Líně. To je dlouhodobě ve špatném stavu a jeho případná oprava by vyžadovala výrazné investice.

Na letišti působí také letecká záchranná služba, jejíž nepřetržitý provoz 24 hodin 7 dní v týdnu se stát zavázal zachovat v Plzeňském kraji, a začlenit ji přímo do Zásad územního rozvoje. V případě realizace podnikatelského parku, se tak pro leteckou záchrannou službu musí najít nové místo na Plzeňsku.

V areálu letiště dnes působí také řada místních menších a středních podnikatelů. Státní agentura CzechInvest tyto firmy již dříve oslovila s nabídkou pomoci při vytipování nových působišť v případě, že budou muset v důsledku rozhodnutí soudu areál letiště opustit. Tyto služby agentury CzechInvest jsou podnikatelům k dispozici zcela zdarma.